Välkommen till Sobona - Framtidens arbetsgivarorganisation!

Pacta och KFS har gått samman och har därmed en gemensam webbplats.


Gå till sobona.se

Pactas digitala dag – med sociala medier och digitalisering i fokus!

2016-10 -28

Den 5 april 2017 är det dags – Pactas digitala dag – en nysatsning från Pactas sida då vi vill erbjuda våra medlemmar relevant, professionell och utomordentlig kompetensutveckling. Fokus för dagen är sociala medier och digitalisering, vad du som arbetar inom området kan göra för att rikta just dina budskap, nå ut till rätt målgrupper och hur du blir bäst på marknadens nya kommunikationskanaler!

Målgrupp för inspirationsdagen är alla Pactas medlemmar som på en högre nivå sysslar med någon form av digitalisering inom kommunikation och/eller marknadsföring. Du har goda kunskaper inom sociala medier och är väldigt spänd på att höra mer om framtidens råd och rön inom området.

Pactas digitala dag är kostnadsfri för våra medlemmar, Pacta står däremot inte för resekostnader och logi.

 

Vi får under denna inspirationsdag lära oss mer om:

  • Hur du kan göra skillnad och skapa mätbara resultat på och via sociala medier.
  • Hur du blir bäst på digitalisering inom just ditt område.
  • Var vi är nu och vad som är nästa steg när det kommer till digitalisering.
  • De filosofiska, sociologiska och ekonomiska konsekvenserna av digitalisering.

 

Föreläser under dagen gör Karin Macke, grundare av SmartOn Social, Frida Boisen, digital- och ansvarig utgivare på Bonniers och som fått utmärkelsen världsmästare i sociala medier, Jerry Silfwer aka Doctor Spin och Alexander Bard, framtidsforskare med förutsägelser som visat sig vara slående korrekta över tid.

 

Anmäl dig redan nu för att garantera din plats!

Läs mer om eventet här.

Vid frågor, kontakta kommunikationsansvarig Eva Strindberg.